2I7A1301
واحدی:

رئیس مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران(صلح زیبا) در یادداشتی بر لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای روشن شدن مسببان اصلی جنایت نیجریه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مرکز دانشجویی ج.ا.ا محمد واحدی رئیس مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران(صلح زیبا) در یادداشتی که آن را در اختیار پایگاه اطلاع رسانی موسسه صلح زیبا قرار داده است نکاتی را درباره حوادث اخیر نیجریه مطرح کرد.

در این یادداشت آمده است:

 

متاسفانه در روزهای اخیر شاهد جنایاتی فجیع این بار در نیجریه بودیم که نه تنها نشان از شدت وحشیگیری و ددمنشی علیه مسلمانان در جهان امروز است بلکه پرده ای دیگر از موج جدید اسلام ستیزی را در مقابل چشم جهانیان قرار داده است.

 

جنایاتی که با  حمایات کشورهای حامی تروریسم دولتی کلید خورده است و با سکوت معنادار سازمان های بین المللی قدرت و شدت گرفته است.

 

شیعیان نیجریه در سال‌های گذشته با مدیریت شیخ زکزاکی به یک الگوی رفتاری صلح‌آمیز برگرفته از آموزه های اسلام در نیجریه تبدیل شده‌اند و جذابیت‌هایی را بین مردم این کشور کسب کرده‌اند و همین موضوع سبب شده است که بر تعداد حامیان این جنبش مردمی روزبه‌روز افزون گردد.

 

حمله به شیعیان نیجریه آن هم در شرایطی که این کشور با بحران تروریسم  روبروست مقابله با الگوی صلح‌آمیز و مبارزه بدون خشونت شیخ زکزاکی و یارانش است که در سال‌های اخیر گروه‌هایی زیادی از مردم به آنها  پیوسته بودند و همین موضوع موجب ترس و وحشت برخی کشورها از به خطر افتادن جایگاهشان در نیجریه بوده است.

 

بی‌شک این خونریزی ضربه‌ای دیگر به این پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا بود، کشوری که ۶ سال سابقه جنایت و وحشیگری گروهک تروریستی بوکوحرام را در کارنامه خود دارد.

 

در کشوری که گروه تروریستی بوکوحرام خود را یک گروه مسلمان می‌داند و به نام اسلام دست به کشتار می‌زند، وجود گروه صلح‌طلب جنبش اسلامی که چهره واقعی اسلام را به نمایش می‌گذارد، باعث خشم برخی قدرت‌ها می‌شود اما آنچه مسلم است تحولات اخیر نیجریه به هیچ وجه منجر به اختلافات مذهبی در این کشور نخواهد شد، با این وجود؛ معتقدم دولت و ارتش نیجریه به برافروختن اختلاف‌های مذهبی علاقه‌مند است اما هوشیاری فعالین سیاسی و مذهبی این کشور، بزرگترین مانع بر سر راه این اختلاف‌ها خواهد بود.

 

با نگاهی کوتاه به روند رخ داد حوادث در روزهای گذشته و با توجه به شواهد و مستندات، برنامه‌ریزی شده بودن حادثه خونبار زاریا نمایان می‌شود چرا که نیروهای ارتش نیجریه بدون هیچ دلیلی به حسینیه بقیه الله (عج) در زاریا حمله کردند؛ اظهارنظرها و سخنرانی‌های برخی دول غربی و منطقه‌ای نیزگواهی بر این مدعاست.

 

متاسفانه سکوت مسبوق به سابقه رسانههای جمعی غرب در برابر چنین جنایاتی زمینه را برای قتل عام شیعیان نیجریه فراهم آوره است به طوری که نمی‌توان نقش  این رسانه‌ها  را در کمک به ارتش نیجریه برای قتل عام شیعیان نادیده گرفت.

 

هرچند که در حادثه خونبار زاریا عاملان مستقیم این جنایت مشخص هستند اما لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب جهت روشن نمودن مسببان اصلی این جنایت به شدت احساس می‌شود چرا که تکرار چنین جنایاتی سبب خدشه‌دار نمودن قوانین بین‌المللی و بی‌اعتبار نمودن آن نزد دولت‌ها خواهد بود.

 

به نظر می رسد ورود مستقل سازمان ملل متحد به عنوان مهم‌ترین سازمان بین المللی که مسئول حفظ صلح و امنیت جهانی است به شدت لازم و مسلما موثر خواهد بود اما متاسفانه تاکنون اقدامی مثبت در خصوص این پرونده صورت نگرفته است، این در حالی است که مجمع عمومی سازمان ملل، به اهمیت مسئولیت دولت‌ها در حمایت از شهروندان کشورهایی که دولت‌ آنها عامدانه از حقوق اولیه انسانی را حفاظت نمی‌‌کند، تاکید کرده و شورای امنیت نیز بر اساس مسئولیت حمایت، در منازعات مختلف مداخله کرده است.

 

آنچه در نیجریه رخ داده است را می‌توان نمونه‌ای آشکار از جنایت علیه بشریت نامید که انسان‌ها تنها به دلیل تعلق داشتن به یک اقلیت مذهبی خاص بدون ارتکاب جرم و یا محکومیت در دادگاه صاحب صلاحیت، توسط نیروهای ارتش سرکوب شده و به قتل رسیده‌اند که مخالف متن صریح ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۴/۰۹/۲۷ - ۱۵:۳۹