501
نقض حقوق بشر در فلسطین//

دادستان کل دادگاه لاهه درباره احتمال تحت پیگرد قراردادن رژیم صهیونیستی به خاطر کشتار بیش از ۳۰ فلسطینی در مرز غزه هشدار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صلح زیبا، درپی جنایات رژیم صهیونیستی در کشتار فلسطینیان در مرز غزه، دیوان بین‌المللی کیفری (لاهه) درباره احتمال تحت پیگرد قراردادن این رژیم هشدار داد.

«فاتو بنسودا» دادستان کل دادگاه لاهه اعلام کرد که احتمال دارد رژیم صهیونیستی را به خاطر شلیک مستقیم نظامیان آنها با گلوله جنگی، تحت پیگر قرار دهد.

به نوشته وبگاه «عروتص شوع» بنسودا در بیانیه‌ای ضمن درخواست برای پایان دادن به خشونت‌ها در مرز غزه هشدار داد که احتمالا هم رژیم صهیونیستی و هم حماس ممکن است به خاطر کشته شدن حدود ۳۰ نفر در تظاهرات، مورد مؤاخذه قرار بگیرند.

در این بیانیه آمده است: «استفاده از خشونت باید پایان یابد. هر کسی که اقدامات خشونت‌بار را آغاز کرده یا در آن دخیل باشد…برای پیگیرد قرار گرفتن در دادگاه معتبر است».

وی تاکید کرد که دفتر دادستانی کل پیش از این پیگرد احتمالی، تحقیقات اولیه‌ای را درباره استفاده از خشونت و قوه قهریه علیه فلسطینیان طی سال‌های اخیر، آغاز کرده است.

پیشتر نیز کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن استفاده از گلوله‌های جنگی توسط رژیم صهیونیستی، خواستار تحقیقات شفاف درباره حوادث روز جمعه در مرز غزه شدند. (جزئیات بیشتر)

روز جمعه بیش از ۲۰هزار فلسطینی ساکن غزه در ادامه جمعه «راهپیمایی بازگشت» در مناطق مرزی تظاهرات کردند. نظامیان رژیم صهیونیستی نیز با شلیک مستقیم گلوله جنگی به آنها ۱۰ نفر را شهید و بیش از ۱۳۰۰ نفر را زخمی کردند.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۷/۰۱/۲۰ - ۱۱:۴۹