486
بیانیه مرکز دانشجویی حقوق بشر ایران به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی

موسسه صلح زیبا به عنوان یک مجموعه حقوق بشری ضمن اعلام تاسف از وضعیت حقوق بشر در سرتاسر عالم و نقض و نادیده گرفتن انسانیت در کشور‌های به ظاهر متمدن از دولتمردان دنیای اسلام می‌خواهد، زمینه گسترش اسلام و آموزه‌های مترقی و نورانی آن را در سرتاسرعالم فراهم کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صلح زیبا، معاونت حقوق بشر اسلامی مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح ذیل است:

 

در چهاردهم مرداد ۱۳۶۹ برابر با ۱۹۹۰ میلادی اعلامیه حقوق بشر اسلامی در اجلاسیه وزرای امور خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی به تصویب رسید بی‌‍شک مهمترین سند مصوب سازمان کنفرانس اسلامی اعلامیه حقوق بشر اسلامی است.
پسوند عبارت اسلامی به این بیانیه در واقع اعلام جهانشمولی و جامعیت دین اسلام بعنوان کاملترین دین در تمامی مقوله‌های انسانی و اجتماعی است.
جهان اسلام و خصوصاً دولت‌های اسلامی عضو کنفرانس اسلامی با وحدت ملاک قراردادن اسلام ذیل سندی راهبردی را امضا نمودند که حقوق انسانی اعم از حق حیات، حق کرامت، حق آزادی‌های سیاسی، اجتماعی؛ و حق داشتن زندگی ایمن و سالم را در اسلام تضمین شده می‌داند و دولتهارا مسئول صیانت از این حقوق می‌شناسد؛ و در نوآوری و دقت بی مثالی نسبت به بیانیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۹۴۸ فرانسه به روح و جسم و مادیت و معنویت که جز ذات و فطرت انسان می‌باشد نگاه توامانی داشته است و این نقطه عطف و برتری حقوق بشر اسلامی است ضمن احترام به حق شرافت و کرامت انسان بما هو انسان که آن موهبت خالق همه انسان‌ها بالسویه می‌داند و صرفاً به دلیل اشتراک در انسانیت آن‌ها را یک خانواده تلفی میکند فلذا تبعیض در رنگ و نژاد و قومیت و ملیت را خلاف صریح قانون بشر از دیدگاه اسلامی میداند. اما آنچه که در این فرصت بسیار مغتنم روز تصویب سند بین المللی مهم حقوق بشر اسلامی باید مورد مداقه قرارگیرد، عهد شکنی مکرر دولت‌های اسلامی امضاء کننده این بیانیه مهم می‌باشد و نیز همراهی و همکاری بعضی از دولت‌های اسلامی برای نقض حقوق امت اسلام است بعنوان مهمترین مساله پیش روی سازمان کنفرانس اسلامی باید مورد واکاوی و مطالبه قرارگیرد و اگر این بیانیه را فاقد کارکرد اجرایی می‌دانند اولویت بروز رسانی آن را در مجمع تصویب نمایند.
وضعیت امروز امت اسلام از افغانستان گرفته تا سوریه و بحرین، عراق، لیبی شیعیان مظلوم نیجریه، مسلمانان بی دفاع میانمار، عدم امنیت جانی شیعیان عربستان و پاکستان کل جهان اسلام را آکنده از درد و رنج کرده است.
نقض‌های مکرر این سند ۲۵ ماده‌ای توسط کسانی که مسئولیت مستقیم در اجرا کردن آن دارند نقض‌هایی نظیر محدودیت برای رهبران مجاهدی مثل شیخ عیسی قاسم، شیخ زکزاکی و شهید نمرالنمر و نیز عدم تامین جانی حجاج بیت الله الحرام ضرورتی اجتناب ناپذیر را در مقابل سازمان کنفرانس اسلامی قرار میدهد که با الزام دولت‌های اسلامی به پایبندی و وفاداری به این منشور و مصوبه مهم خود شرافت و کرامت مخدوش شده جهان اسلام را استیفاء کنند و فخر و شرف اسلام را که به واسطه همین جهانشمولی و تضمین حقوق انسان‌ها است بیشتر از این مورد بی مهری قرار ندهند. امروز جا دارد دولت‌های اسلامی با تکفیر و اعلام انزجار و نفرت از گروه‌های استعمارساز نظیر داعش ملعون چهره صلح طلب و مهربانانه اسلام را به جهانیان عرضه کنند.
مرکز دانشجویی جمهوری اسلامی ایران (صلح زیبا) به عنوان یک مجموعه حقوق بشری ضمن اعلام تاسف از وضعیت حقوق بشر در سرتاسر عالم و نقض و نادیده گرفتن انسانیت در کشور‌های به ظاهر متمدن با تبریک این روز مهم به امت اسلامی از دولتمردان دنیای اسلام می‌خواهد به آغوش اسلام عزیز برگردند و با پایبندی به آموزه‌های اسلامی که تماماً تامین کننده و تضمین کننده حقوق انسانهاست زمینه گسترش اسلام و آموزه‌های مترقی و نورانی آن را در سرتاسرعالم فراهم کنند و به حقوق ملت‌های خود نیز احترام بگذارند و بپذیرند که آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم، یاردر خانه و ما گرد جهان می‌گردیم.

بپذیرند آنچه که امروزه از رفتار آن‌ها و علمکرد بعضی از آن‌ها در حمایت از گروه‌های تکفیری و خشن در نگاه دنیا از اسلام عزیز شکل گرفته است، هیچ نسبتی با تعالیم مترقی اسلام ندارد و قبل از آنکه دنیای اسلامی با خروش برگرفته از آموزه‌های اسلامی آن‌ها رو مورد عتاب قرار دهند بجای همراهی با استعمارگران و ناقضان بین المللی حقوق بشر که بظاهر ژست صیانت از این عبارت تحقیرشده را می‌گیرند با آبرو و عزت و شوکت اجرای کردن بیانیه حقوق بشر اسلامی را که در واقع وظیفه اجرا و صیانت از آن را دارند در دستور کار خود قرار دند که بی شک خیر دنیا و آخرتشان در همین است.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۵/۱۴ - ۵:۱۶