485
نشست خبری حقوق بشر اسلامی//6

“محمد باقر حکیم” مسئول کارگروه مطالعات عراق در مرکز حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: مفهوم عدالت و حقوق بشر را زمانی که انسان خلق شد می شناسیم در همان ابتدا که قابیل، هابیل را کشت اولین جنایت بشری صورت گرفت پس از آن همه پیامبران و ائمه از عدالت صحبت کردند و رکن اساسی خود را عدل دانستند. بنابراین آنچه ما از پیامبران خود می دانیم این است که بنای حکومت و زندگی باید بر پایه عدل باشد.

حکیم گفت: امروز آمریکا هنوز به بهانه موضوعات حقوق بشری در حال نفوذ به کشور عراق است. به نظر من مسایل حقوق بشر از سمت غرب تنها ویترینی برای مداخله است و باید در مسأله حقوق بشر اسلامی هم نسبت به بعضی کشورها شک کرد که اصلا اسلامی هستند یا خیر؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صلح زیبا ، “محمد باقر حکیم” مسئول کارگروه مطالعات عراق در مرکز حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در میزگردی که به میزبانی این مرکز در خبرگزاری برنا برگزار شد گفت: مفهوم عدالت و حقوق بشر را زمانی که انسان خلق شد می شناسیم در همان ابتدا که قابیل، هابیل را کشت اولین جنایت بشری صورت گرفت پس از آن همه پیامبران و ائمه از عدالت صحبت کردند و رکن اساسی خود را عدل دانستند. بنابراین آنچه ما از پیامبران خود می دانیم این است که بنای حکومت و زندگی باید بر پایه عدل باشد.

او ادامه داد: می توانیم عراق را به سه قسمت تقسیم کنیم که شامل زمان صدام، حضور اشغالگران آمریکایی و زمان حضور داعش است. در زمان صدام بدترین جنایت ها را از او دیدیم که از سال ۱۹۷۹ با یک کودتای سفید بر سر کار آمد و جنگ تحمیلی با ایران را آغاز کرد. هزاران نفر در این جنگ تحمیلی کشته شدند. من شخصا در آن روزها خودم شاهد بودم که به بسیاری از مردم عراق گفته می شد یا به جنگ می روید یا اعدام می شوید. در این جنگ خسارت های بسیاری را شاهد بودیم که هم عده کثیری از مردم بی گناه عراق کشته شدند و هم کشور ایران خسارت های جانی و مالی بسیاری داد.

او ادامه داد: در سال ۱۹۸۸ در عراق الانفال را مشاهده کردیم که هزاران نفر بی گناه به وسیله صلاح های شیمیایی صدام حسین در کردستان عراق کشته شدند و در مقابل کشورهای غربی و سازمان های بین المللی سکوت محض اختیار کردند.

حکیم با اشاره بر اینکه در سال ۱۹۹۱ شاهد انتفاضه و قیام مردمی بودیم که در راستای آن ۱۴ استان از ۱۸ استان عراق آزاد شد. در آن زمان متأسفانه شاهدیم به وسیله برخی کشورهای عربی خلیج فارس و آمریکا صدام حمایت شد و مردم به خاک و خون کشیده شدند و هزاران نفر کشته شدند در حالی که باز هم غرب و سازمان های بین المللی سکوت اختیار کردند.

او با تاکید بر اینکه در سال ۲۰۰۳ مصالح و منافع عراق ایجاب کرد وارد خاک عراق شوند تصریح کرد: آمریکا با بهانه وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق و جنایت های صدام حسین و مواضع حقوق بشری عراق را اشغال کردند و لازم به ذکر است تا سال ۲۰۱۱ که آمریکا در عراق حضور داشت هیچ مدرکی دال بر وجود سلاح کشتار جمعی در عراق پیدا نشد. در حقیقت مسایل حقوق بشر برای آمریکا ویترینی جهت مداخله در خاک عراق بوده است.

حکیم با اشاره بر اینکه از سال ۲۰۰۳ که آمریکا به بهانه حقوق بشر به عراق می آید تا سال ۲۰۱۴ که داعش ورود کرد شاهد بحران های امنیتی بسیاری بودیم. براساس قراردادی که بین عراق و آمریکا بسته شده بود آمریکا موظف بود طبق توافق نامه امنیتی از عراق دفاع کند اما هیچ ورودی نکرد در نهایت به فتوای آیت الله سیستانی به مردم و حمایت دولت جمهوری اسلامی توانست حماسه ساز شود و امروز شاهد پیروزی های بسیار هستیم.

او در خاتمه گفت: امروز آمریکا هنوز به بهانه موضوعات حقوق بشری در حال نفوذ به کشور عراق است. به نظر من مسایل حقوق بشر از سمت غرب تنها ویترینی برای مداخله است و باید در مسأله حقوق بشر اسلامی هم نسبت به بعضی کشورها شک کرد که اصلا اسلامی هستند یا خیر؟ حقوق بشر اسلامی به دنبال کرامت انسانی در اسلام است همان طور که امام خمینی (ره) در کنار ائمه و اهل بیت به ما تاکید کردند مردم می توانند نقش به سزایی در حقوق بشر اسلامی داشته باشند باید به مثابه یک رسانه عمل کنند و از شاخص افکار عمومی مردم در تاثیر حقوق بشر استفاده کنیم مانند انقلاب مصر که ما شاهد بودیم صرف نظر از پیامدهای امروز آن مردم به نتیجه موردنظر خود رسیدند.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۵/۱۰ - ۱۹:۱۲