478
نشست خبری حقوق بشر اسلامی//2

«حسین شیخ الاسلام» مشاورعالی وزیر امور خاجه گفت: حقوق بشر اسلامی چالش جدی برای جهان غرب است و در این چالش اسلام در برابر جهان غرب و جهان لائیک قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صلح زیبا، «حسین شیخ الاسلام» معاون وزیر امور خاجه در میزگرد حقوق بشر اسلامی، ضمن تبریک دهه کرامت و ولادت هشتمین اختر تابناک حضرت علی ابن موسی الرضا گفت: حقوق بشر اسلامی چالش جدی برای جهان غرب است. در این چالش اسلام در برابر جهان غرب و جهان لائیک قرار دارد. این چالش پس از پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران شکل جدی به خود گرفت زیرا جمهوری اسلامی پایه گذار تمدن نوین اسلامی است و این موضوع برای غرب خوشایند نیست و نخواهد بود.

وی افزود: از نظر مبنا اساس ما با غرب متفاوت است. اساس ما دین است. اولین نقش قران کریم معرفی و شناخت خداوند است. قانونگذار در تمدن اسلامی خداوند بوده این درحالی است که قانونگذار در تمدن غربی، بشر است. ما در همان ابتدای انقلاب تلاش کردیم تا حقوق بشر اسلامی را در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نهادینه کنیم.

شیخ الاسلام ادامه داد: ما شیعیان معتقد هستیم پس از غیبت نیازمند فردی هستیم که بتواند قوانین الهی را درک، اجرا و استخراج کند. در تشیع به این فرد فقیه می‌گوییم. شیخ انصاری اعتقاد دارد نظر مردم در انتخاب فقیه شرط است و مقبولیت نیز به شرایط فقاهت اضافه شده است. در قانون اساسی برای نظارت بر روی ولی فقیه که از شرایط فقاهت خارج نشود، مقرر شده است تا تعدادی از خبرگان بر روی فقیه نظارت داشته باشند تا اگر از ۷ شرط فقاهت عدول کرد، تصمیم گیری شود. در دموکراسی اسلامی به استثنی ولی فقیه که با رای غیر مستقیم مردم انتخاب می‌شود، باقی موارد با انتخاب مستقیم مردم است و هرکسی می خواهد بر مسندی تکیه بزند باید از مردم رای لازم را به دست آورد. در مقابل این موضوع، لیبرال دموکراسی وجود دارد که بهترین نوع آن در آمریکا اجرا می‌شود و شما در انتخابات آمریکا مجبور به انتخاب از میان دو فاسد هستید.

وی در پایان افزود: در ساختار دموکراسی اسلامی جمهوری اسلامی ایران برای نظارت بر هر موضوع نهادی تعریف شده است تا هیچکس و هیچ نهادی از ارزش های اسلامی و انقلاب عدول نکند.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۵/۱۰ - ۱۴:۰۸