406

یادداشت اختصاصی معاون اجرایی مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران(صلح زیبا) در خبرگزاری صدای افغان با عنوان “جنایت علیه بشریت”

سال ۲۰۱۰ اعلام موجودیت داعش به عنوان مبدا مخوف ترین سال از جهت جنایت علیه بشریت در طول سال های متمادی گذشته می باشد.

آنچه که باعث هولناکی این جنایت می شود طراحی و سازمان دهی این رفتارهای وحشیانه خلاف حقوق بشر و مطابق قوانین بین الملل جرم می باشد که مورد حمایت دولت ها و سازمان هایی است که به کانون های قدرت و تصمیم گیری جهانی دسترسی دارند.

اقدامات و ماهیت گروه تکفیری و تروریستی که اتفاقا هیچ گونه ابایی در نشان دادن آن در رسانه ها وجود نداشته و ندارد نه تنها تضییع حقوق طبیعی و انسانی انسان های مظلومی را که مستقیما توسط این گروه تروریستی مورد وحشیانه ترین اعمال قرار می گیرند هست بلکه از جهت اشاعه خشونت و تهدید علیه امنیت و آرامش بشریت و نسل آینده به عنوان یک پدیده شوم باید مورد تمرکز و ثقل تأمل اندیشمندان قرارگیرد.

با شکل گیری این گروه تروریستی عملا یک مرز بندی فاحش هم از جهت ایدئولوژی و هم به لحاظ شفافیت در ماهیت نظام ها و دولت های مختلف شکل گرفت.

بدیهی است که قتل و غارت و بردگی جنسی تحت عنوان جهاد نکاح، و تجاوز به حریم قانونی کشورها سلب آزادی حق طبیعی تصمیم گیری و حق حیات توسط گروهی متشکل از بی رحم ترین انسان های بدون هویت انسانی درست فاقد هرگونه جایگاه حقوقی مورد قبول هیچ نظام فکری نمی باشد.

اینکه چرا چنین پدیده غیره انسانی علی رغم نقض حقوق طبیعی انسان ها، و کشورها و سازمان های مدعی را به یک هماهنگی در تصمیم گیری نرسانده است، دقیقا به ساختار پیچیده نظام حاکم بر سازمان های بین المللی و منافع ضد بشری بعضی از کشورهای دارای حق وتو در این سازمان ها برمی گردد.

آمار کشتار وحشتناک غیره نظامیان که بارها توسط کمیساریای عالی حقوق بشر و مامورین امداد سازمان ملل متحد در عراق و سوریه ارائه شده است اما و اگرهای بسیاری را ایجاد می کند مطابق ماده ۱۵ اساسنامه رم دیوان عالی کیفری بین المللی، دادستان به ابتکار خود، پس از حصول اطلاع از وقوع جرایم موضوع صلاحیت دیوان می بایست تحقیقاتی را آغاز کند راستی آیا دادگاه بین المللی لاهه و شخص دادستان به آمار یک سازمان بین المللی اعتماد کامل ندارد ؟! و آیا رسانه هایی که هر روز اخبار جنایات داعش را چون اخبار جوی کشورهایشان اعلام می کنند فاقد اعتبار و صلاحیت لازم هستند ؟! و یا اینکه تروریسم در نظام فکری سازمان های بین المللی به تروریسم خوب و بد تقسیم میشود؟!

البته راه حل دیگری نیز برای مبارزه جدی با این گروه تروریستی وجود دارد و آن تعقیب ارجاع از سوی شورای امنیت می باشد که این بهترین گزینه می باشد اما آیا با ساختار موجود سازمان ملل که کشورهای مهم حامی داعش از جمله آمریکا، فرانسه، انگلیس در آن حق وتو دارند در صورت تحقق چنین امری باز هم امیدی وجود دارد ؟!

به نظر میرسد خود اعضای دارای حق ویژه در سازمان ملل مهمترین مانع در ارجاع پرونده تعقیب داعش از طریق شورای امنیت به دیوان بین المللی کیفری می باشند.

داعش با همه جنایت های غم انگیزی که در حق بشریت داشت، نظیر نسل کشی، کشتن زنان و کودکان، آواره کردن مردم از خانه ها و وطن خود، محرومیت از شرایط امن تحصیل کودکان، رواج بحران های روحی روانی ناشی از این جنایت ها و اما چهره واقعی دولت ها و ملت ها را بر ملا کرد که به نظر میرسد انتساب اقدامات وحشیانه داعش به دولت های حامی داعش از جمله آمریکا و عربستان مطابق معیارهای پذیرفته شده در حقوق بین الملل آن ها را در شرایط پاسخگویی و مسئولیت قانونی قرار می دهد، در حالی که دولت های عراق و سوریه دارای پشتوانه رای و خواست مردم خود هستند حمایت از گروه ویرانگر داعش در جهت کشتن انسان ها و ساقط کردن این دولت های قانونی با استفاده از سلاح های آمریکایی و حمایت های مالی دول ترکیه و عربستان مداخله در امور داخلی است که نقض قوانین بین الملل می باشد و مهمتر حمایت و تربیت فکری و عقیدتی این گروه تروریستی که مولد تفکر متحجر وهابیت است توسط عربستان سعودی انجام می شود که نمونه سرمایه گذاری در این مقوله را می توان در دانشگاه الایمان یمن و ملک عبداله در افغانستان جستجو کرد.

مطابق قسمت ب بند یک ماده ۲ کنوانسیون تامین مالی تروریسم، اقدامات جریان تکفیری داعش تروریسم بین المللی محسوب می شود اما آیا قدرت ناظری بر اعمال این قوانین بین المللی وجود دارد؟!

وفق اعلامیه محو تروریسم بین المللی مصوب مهمع عمومی سازمان ملل مورخ ۱۹۹۴ تروریسم صرف نظر از ماهیت آن محکوم شده است آیا در دنیای شیشه ایی امروز کسی هست که نداند حمایت رسمی عربستان از عقاید عبدالوهاب و ابن تیمیه یعنی پدران و ریشه های تروریسم این دولت را تبدیل به یک دولت حامی تروریسم کرده است.

چرا محکومیتی وجود ندارد ؟! آیا باید ریشه های آن را در دالرهای نفتی سرازیر شده به سمت اقتصاد رو به خرابی آمریکا و غرب جسجو کرد؟!

یقینا اگر آمریکا و کشورهای غربی اراده ای جدی چون روسیه، ایران، سوریه و محور مقاومت در ریشه کن کردن گروه تروریستی داعش داشتند تا کنون اثری از این غده چرکین نایب استکبار در منطقه وجود نداشت.

امروز محور مقاومت شجاعانه و با سلحشوری تمام و به بهای جان فرزندان خود این گروه مخوف ناقض حقوق بشر را در ضعیف ترین شرایط خود قرار داده است که پیروزی های میدانی حلب و موصل و پیروزی دیپلماسی در آستانه قزاقستان به تدبیر محور مقاومت خصوصا ایران و روسیه مواضع تروریسم و حامیان منطقه ای و جهانی آن ها را رو به زوال و اضمحلال قرار داده است.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۵/۱۲/۰۲ - ۱۹:۵۷