108

سازمان ملل قصد دارد فردا دوشنبه وضعیت حقوق بشر در آمریکا را در شرایطی مورد بررسی قرار دهد که رفتار وحشیانه پلیس و نژاد پرستی، نظارت و جاسوسی گسترده و مشروع بودن “جنگ علیه ترور” در کانون توجهات خواهد بود.

به گزارش معاونت رصد مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل در حالی در نشست فردا دوشنبه خود به بررسی وضعیت حقوق بشر در آمریکا خواهد پرداخت که مقام های آمریکایی تحقیقاتی را در خصوص عملکرد اداره پلیس بالتیمور پس از مرگ فردی گری جوان ۲۵ ساله سیاه پوست توسط ماموران پلیس بالتیمور آغاز کرده‌اند.
نشست روز دوشنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل موسوم به “بررسی دوره‌ای جهانی” هر ۴ سال یکبار برگزار می شود. در این نشست احتمالا تمرکز اصلی بر مساله کشتار سیاه پوستان غیر مسلح در آمریکا خواهد بود.
یکی از مهمترین پرونده های مورد بحث احتمالا قتل مایکل براون نوجوان ۱۸ ساله سیاه پوست آمریکایی خواهد بود که سال گذشته در شهر فرگوسن ایالت میسوری توسط پلیس کشته شد و آتش اعتراضات گسترده علیه رفتار خشن و تبعیض آمیز پلیس آمریکا را شعله ور کرد.
هیات آمریکایی به ریاست کیت هارپر نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل، احتمالا با سئوالات زیادی در خصوص تاکتیک های ماموران پلیس و رفتار وحشیانه پلیس در برخورد با شهروندان سیاه پوست روبرو خواهد شد.
جمیل داکور رئیس اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا در این باره تاکید کرد که جهان سئوالات سختی را از کشوری خواهد پرسید که خود را قهرمان عرصه حقوق بشر در جهان می داند.
وی هشدار داد: اینکه هیات آمریکایی به این سئوالات چگونه پاسخ خواهد داد، آخرین فرصت برای دولت اوباما خواهد بود تا مشروعیت سیاست های حقوق بشری رئیس جمهور آمریکا را شکل دهد.
شرایط زندان های آمریکا شامل استفاده طولانی مدت از زندان انفرادی و ادامه اعمال مجازات مرگ از جمله مواردی خواهد بود که دیپلمات های کشورهای مختلف احتمالا در این نشست از هیات آمریکایی توضیح خواهند خواست.
گرچه تعداد اعدام ها در آمریکا طی سال های اخیر کاهش یافته و به ۳۵ مورد در سال ۲۰۱۴ رسیده ولی این کشور همچنان پنجمین آمار بالای اعدام در بین کشورهای جهان را دارد.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۱۷:۱۴